banner136

Geçen hafta Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Bedri ÖzçelikElbistan Havzasında Halk Şiiri ve Abdurrahim Karakoç’un Şiirine Etki Eden Unsurlar” konulu doktora tezi için bilgi toplamak ve araştırma yapmak üzere Kahramanmaraş’a gelmiş. Orada çalışmalarını bitirip Elbistan’a yönelince görüştüğü dostlar var olsunlar teveccüh gösterip “Arif Bilgin’i bul, sana gereken yardımı yapar…” demişler.

Telefonlaştık, buluştuk. Misafir ettik. Bir gün ve gece evimizde (kütüphanemde) çalıştık. Elbistan’ın Halk Şairleri hakkında bilgiler verdim; kitaplarla da destekledim. Sıra Afşin’e gelmişti onu emanet edeceğim dostların başında Şair Haşim Kalender geliyordu; telefonla irtibat kurdum. Var olsun, sitayişle kabul etti. Ertesi gün Afşin’e göndermeden önce bize yakın oturan Mehmet Gözükara ile görüştürdüm.

Haşim Kalender, garajdan almış, misafir etmiş, Afşin Halk Ozanları Derneği’nde şair dostlarla görüştürmüş, gerekli kitap ve dokümanları temin etmişler. Ertesi gün de arabasına alarak Elbistan’a kadar getirip bana teslim etti. Ben Kalender’e, akşam, “Haşim kardeşim, misafiri sana emanet ediyorum” dediğimde verdiği cevap beni çok memnun etmişti:

‒ Ağabey, hiç merek etme Allah’ın izniyle senin yüzünü kara etmeyeceğimi biliyorsun!

Allah da senin yüzünü iki cihanda kara etmesin kıymetli dostum.

Bedri Bey’i teslim aldım ve düştük onun görüşmelerinin bu civardaki son aşaması olan Ekinözü’nün yoluna.. Orada da tanıdık tanımadık birçok insan yardım ettiler. Rahmetli Abdurrahim Karakoç hakkında bildiklerini anlattılar. Birçokları Yukarı İçme’de yaşayan amcasının oğlu Bahri Karakoç’u görmemizi istedikleri için oraya intikal ettik ve yanımızda gelen bir arkadaş evini gösterdi, birlikte gittik.

Bahri Karakoç ile ilk defa tanışıyordum. Hiç yüz yüze gelmemiştik. İnanılmaz hoş sohbet, gırtlağına kadar şiir ile dolmuş, şiir ile yoğrulmuş birisi olduğuna şahit olduk. Neredeyse ağzımızdan çıkan her kelimeye, her soruya bir şiir ile cevap veriyordu. Kendinin şiirleri tabii ki.. Anlatmaktan, şiir okumaktan adeta yoruldu. Susamış gibi şiir okuyordu. Sorularımızı bazen es geçiyor, bildiği gibi şiirleri veya hatıralarını sıralıyordu. Ben arada keserek Bedri Bey’e yardımcı olmak babından soruyu tekrar ediyor ve onun üzerinde durmasını sağlıyordum. Gerçi o çabam da çok sürmeden yok oluyordu, zira yine şiirlerini sıralamaktan geri kalmıyordu.

Ayrılırken bize karpuz ve elma hediye etti…

 Bahri Karakoç’a gelmeden önce Ekinözü’nde birkaç yere uğramak durumunda kalmıştık. Buralara gelip giderken dikkatimi şu çekti: En fazla yüz metrelik bir dairenin içinde görebildiğim kadarı ile 6 tane sosyal kuruma veya caddeye ABDURRAHİM KARAKOÇ adı verilmiş.

Fotoğraflayabildiğim beşini takdim edeyim: Abdurrahim Karakoç Taziye Evi, Abdurrahim Karakoç Sosyal Tesisi ve Abdurrahim Karakoç Kütüphanesi.


Abdurrahim Karakoç İlkokulu ve Abdurrahim Karakoç Caddesi.

1) Abdurrahim Karakoç BULVARI (önce Kenan Evren Bulvarı iken meclis kararı ile değiştirilmiş)
2) Şair Yazar Abdurrahim Karakoç CADDESİ
3) Abdurrahim Karakoç İLKOKULU
4) Abdurrahim Karakoç SOSYAL TESİSİ
5) Abdurrahim Karakoç KÜTÜPHANESİ
6) Abdurrahim Karakoç TAZİYE EVİ

Ne güzel, ülkemizin yetiştirdiği en büyük şairlerden biri olduğu, orada doğup büyüdüğü için elbette verilmeli. Her önemli kişi vefat ettikten sonra da eserleri ve adı bir yerlere verilerek, ders kitaplarında veya derslerde işlenerek vs yaşatılabilir. VERİLMELİYDİ DE PEKİ ABDURRAHİM KARAKOÇ KADAR ÖNEMLİ, TÜRK EDEBİYAT TARİHİNDE İZ BIRAKMIŞ ŞAİRLERDEN BİRİ OLAN AĞABEYİ MERHUM BAHAETTİN KARAKOÇ’UN ADI DA HİÇ DEĞİLSE BİRİNE VERİLEMEZ MİYDİ? Küçük bir kasabadan ülke çapında, hatta Türk Dünyası çapında iki kardeş şair çıkacak, bunlardan birinin adı dönüp dönüp bir yerlere verilecek; ama diğeri unutulmaya terk edilecek!

Çok yanlış bir anlayış ve uygulama... Neden hep A. Karakoç’un adını verdiklerini sorduğum herkes “Kültür Bakanlığı öyle istedi” dediler.

Kültür Bakanlığı dâhil, dahli olan kim varsa bence vefakârlıklarını zedelemişler, eksik bırakmışlar. Bu durum ya bu yerlerden bir ikisinin adı Bahaettin Karakoç olarak değiştirilmeli ya da bundan sonra ilk kurulacak, okul veya açılacak bir caddeye doğrudan Bahaeddin Karakoç adı verilmelidir.

Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi bir okula “Bahaettin Karakoç İlkokulu” adını veriyor da onun doğup büyüdüğü Ekinözü neden veremiyor?

Her iki büyük şairimize rahmetler diliyorum; ruhları şad, kabirleri nur ve mekânları cennet olsun. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bünyamin Bozkurt 6 ay önce

Haşim KALENDER'e babasından mal mülk tarla para kalmamıştır kalan tek ve en önemli miras misafirperverliktir.Selam ve dua ile

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 6 ay önce @Bünyamin Bozkurt

Bünyamin Bey,
Evet biz de birkaç kere şahit olduk misafirperverliğine..
Varolsun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
DURMUŞ DOĞAN 6 ay önce

Hocam çok haklısınız, Birine vefa gösterelim elbette, ama diğerine vefasızlık hoş değil.

Avatar
Kadir kaya 6 ay önce

Çok doğru bir tespit. Bence sebep, iki muhteşem şairin şiirlerindeki vezin farkı. Halk A. Karakoç'u kolay anladı.

Avatar
gknozer 6 ay önce

Kesin bir takvim sorma hocam. Güzel ilçemiz Ekinözü'nün bir kurumuna bugün olmasa da birgün Bahaeddin KARAKOÇ'un ismi de verilir inşAllah. Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman.

Avatar
Haşim Kalender 6 ay önce

Kıymetli ağabeyim yaptığımız birşey yok ilçemize bir yabancı olarak gelen Bedri kardeşimiz Afşin Elbistan dostu olarak gitmesine sanırım vesile olduk Bahaettin Korakoç konusuna gelince daha verirler diyorum çünkü Abdurrahim ağabeyimden sonra öldü seninde bildiğin gibi şairler ölmeden kahraman olmazlar bundan sonra verseler ki ne ola yaşarken gösterselerdi keşke gereken ilgiyi saygılar sunuyorum

Avatar
Mustafa KÖK 6 ay önce

YÜZDE YÜZ HAKLISIN ÂRİFCİĞM... BEN DE HAYRET ETTİM, "İKİSİNİ DE SEVERİZ, İKSİ DE BİZİM, İKSİ DE BÜYÜK ŞAİR, ÜSTELİK ANA-BABA BİR KARDEŞLER" DİYECEK BİR ALLAH KULU YOK MU İMİŞ?!!!...

banner129