banner136

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünde makam sahibi hemşehrimiz Said Karamangerçekten hem görevi icabı hem de yapısından dolayı bulunduğu çevreye, tabiata, yaşayan ve yaşaması gereken hayvanlardan bitkilere kadar her varlığa elini uzatan, görevinin üzerinde çaba harcayarak katkıda bulunan biri.. Sosyal medya hesaplarını takip edenlerin binlercesi bunun şahitleridir. Arada Elbistan için fikirlerini bana da yazar ve dile getirmemi veya yetkililere ulaştırmamı arzular. Son yazdıkları çok dikkate değer, bu sebeple dile getirmeyi arzu ettim.

1. Meşhur Alişar/Alışar ve Nergele’de yetişen yerli domatesimizin tohumları bulunarak serada üretilmeli, çoğaltılmalı ve muhtarların (daha da çoğalınca çiftçilerin) talebi halinde dağıtılabilir..

2. Çok ender bir değere sahip Alişar üzümü için de aynı yöntem uygulanmalı; böylece yerli genlerimize sahip çıkılmalıdır.

3. Hızlı ve bir günde/gecede park yapmak mümkündür. Park bahçe müdürlüğünde sera var ve burada çiçekler ekilmiş, fidanlar oluşmuş. Birkaç tane mesela halı saha boyutlarında alana da çim ekilebilir. Bu çimler sulanır, bakımı yapılır ve biçmeye hazır halde durur. BİÇİP HALI GİBİ RULO HALİNDE SARACAK MAKİNASI VARDIR. Temin edilir. Parça parça sökülür yapılacak olan parka serilerek bir anda her yerin sanki bir kaç ay önce yapılmış gibi yemyeşil çim olması sağlanır. Bildiğimiz çim sahalara yapılan yamalar da bu teknikle yapılmaktadır. Hem belediyenin uygun gördüğü yerlerde kullanılır, hem de özel park bahçe düzenlemesi yapacak olanlara, büyük sitelere satılabilir ve hatta isteyenlerin park bahçe düzenlemesi yapılarak belediyenin para kazanması da sağlanabilir.

4. Balık yuvaları yapılmalı. Pınarbaşı’nda pek sığ yerler olmadığı için balıklar yumurtlayacak yer bulamıyorlar. Yumurtlasalar dahi diğer balıklar, çıkan yavruları leblebi gibi toplayıp yerler. Bu sebeple Pınarbaşı’nda balık yok diyecek kadar az yaşayabiliyor. Maraş Su Ürünleri Fakültesi ile görüşülerek balık yuvalarının yapılması hakkında bilgi alınmalı, yapılmalı ve bu yuvalardan göllerin değişik kısımlarına bırakılmalıdır.

6. Ihlamur ağacı. Elbistan’da ıhlamur ağacı rahatlıkla yetişmektedir. Pahalı bir ağaç olmasına rağmen Orman Fidanlıkları ile irtibat kurularak mesela ilk elden 5.000 tane ıhlamur ağacı hibe olarak alınabilir. 2020 YILI ELBİSTAN’DA IHLAMUR YILI İLAN EDİLEBİLİR. Tanıtımı yapılarak seferberlik halinde öğrencilerin, velilerin ve birçok kurum elemanlarının katılması ile şehrimizin birçok alanına, cadde boyuna, yol kenarlarına ve ağaçlandırılacak yerlere dikilebilir. Bu ıhlamur dikme seferberliği her yıl aynı mevsimde birkaç yıl tekrar edilerek bu çok faydalı, gelir getirici ağacın Elbistan’a da yerleşmesi sağlanabilir. Bakarsınız, cevizimiz, ay çiçeğimiz, pancarımız, peynirimiz (bir zamanların pirincimiz, elmamız, domatesimiz) gibi ELBİSTAN IHLAMURU da ülkemizde aranan ürünlerden olur…
Said kardeşimiz daha önce de şunu yazmıştı bana:

7) İstanbul’daki eski hava limanın da birçok uçuşa terkedilmiş uçaklar var. Bunlardan bir tanesini Elbistan’a getirip Pınarbaşı’nda veya Köprübaşı’nda uygun bir yerlere yerleştirdikten sonra içini kafe şeklinde düzenlemek mümkündür. Çok ilgi çekecek, burada oturup çay kahve içmek isteyenler, bu zevki tatmak isteyenler çok olacaktır.
Bu yazımın özellikle Ihlamur fidanları ve terk edilmiş uçaklar ile ilgili bölümünü milletvekilimiz Mahir Ünal’ın dikkatine sunmak isterim. Uygun görüldüğü takdirde temin edeceğine de inanıyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veli 3 ay önce

güzel değerli kıymetli projeler. teprik ederiz.

Avatar
ABDULLAH KALKAN 3 ay önce

Elbistan'lı olmamakla beraber on yıldır burada yaşadığımıza göre fikir beyan etme hakkımız vardır sanırım.Ceyhan nehrinin uygun bir yerine ahşap malzemeyle inşa edilecek bir su değirmeni oldukça ilgi çekici olurdu sanırım.Şehre ayrı bir nostaljik güzellik katacağı gibi çocuklar için eğitici de olurdu..Hele bir de ufak çaplı bir elektrik türbini ilavesiyle ilköğretim öğrencilerine eğitici-eğlendirici bir mekan olarak da işlev görürdü.Düşünsenize öğretmenler öğrencileri getirip hem su değirmeni hem elektrik üretimi hakkında bilgi veriyorlar..Hayali bile güzel

Avatar
Vatandas 3 ay önce

Hocam yazılarınızı takip ediyorum bir yazinizda dede tabir ettigimiz dagin ordaki düzlüğ kimlere peşkeş çekildi kimler aldi onu bir kamuoyuna aciklasan memnun oluruz saygilar

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 ay önce @Vatandas

Kıymetle vatandaş, inan bilsem açıklarım.. Genel bir ifade olarak duydum ve yazdım... Tapuya mı başka bir makama mı sorarak öğrenmek mümkün. Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
yusuf konak 3 ay önce

çok muhterem hocalarımın hocası ( AEL den konak soyadındaki şu anda hoca olan çocuklarımın hocası) arif hocam . şimdi dışarda olsak bile elbistanın sesi gazetesini vede tabiiki sizin köşenizdeki yazılarınızı bir solukta okuyor özellikle elbistan şivesiyle yazdıgınız yazıları keyifle takip ediyorum. Elbistanda ıhlamur yetişir demişsiniz.Ben şu anda malatyada ikamet ediyorum ve oturdugum bulvarın iki tarafındaki cadde boyu 3 kilometre ıhlamur agacı ile süslenmektedirElbistanada yakışır diyor en kalbi hürmet ve saygılarımı sunuyorum.
AEL emeklisi yusuf konak malatya.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 3 ay önce @yusuf konak

Yusuf Bey, çok teşekkür ederim. Mutluluk duydum ifadelerinizden ve özellikle çocuklarınızın da öğretmen olmasından dolayı... Ihlamur Elbistan'da da birkaç evini bahçesinde var ve gayet de güzel yetişmiş haldeler. Bizden yetkililere iletmek, dikkate alacaklarına inanıyorum, almazlarsa ileride bir daha hatırlatmak... Selamlar, sevgiler...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ogrenci 3 ay önce

1) yerli tohum almak,satmak 2006 da çıkan bir kanun ile yasaklı ...
Kanun hala yürürlükte...
Eyyyy İsrail .

2) başka alanda çim ekimi meselesi mevcut bazı belediyeler yapıyor.
Bazıları rant için anlaştığı bir firmadan alıyor.
Maliyeti çok yüksek ekelim sulayalim... Bu yöntem daha doğal olur ,siz doğal olsun istiyorsunuz zaten.
3) balık tan anlamam sevmem
4) ıhlamur iyi fikir...

Misafir Avatar
Arif Bilgin 3 ay önce @Ogrenci

Öğrenci kardeşim, biz de yasak mı diye baktık, önce resmi gazetenin ilgili linkini veriyorum. İkinci link de bu konu ile ilgili DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI İÇERMEKTEDİR. Bir bakın isterseniz. Bizim konumuzla alakalı olmadığı anlaşılıyor. Selamlar.
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/11/20061108-1.htm
https://www.tarimorman.gov.tr/BUGEM/Belgeler/Duyurular/Tohumda%20do%C4%9Fru%20bilinen%20yanl%C4%B1%C5%9Flar.pdf

Beğenmedim! (3)
Avatar
Vatandaş 2 ay önce

Hocam Ceyhan nehrimiz için camızlarıda unutmayın lütfen boydan boya tertemiz ederler saygılar