Belki on yıl oldu. Elbistan’a Afşin ile birlikte Sarız taraflarından 1650 metre yüksekliği olan Akdere Sarımağara bölgesinden çıkan çok kaliteli suyun getirilmesi A ve B planlı olarak projelendirilmiş ve 75 milyon liraya ihalesi yapıldığı yazıldı[¹]. Daha sonra Elbistan’ın 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan bu suyun Elbistan’a kadar getirilmesinin ihalesi 5 Mayıs 2017’de yapıldığını, 81 milyon 743 bin lira ile ihaleyi adı verdiğim linkte yazılı şirketin kazandığını, 550 gün içinde 13 Ocak 2019 tarihinde tamamlanması şartını vs okuduk[²]. Bu haberde bırakın 13 Ocak 2019’u, Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç “İnşallah 2018’in ortalarında bu suyu tamamlattıracağız..” temennisinde bile bulunmuş. Hani? 2019’un ortalarındayız, o KALİTELİ SU HANİ? Üstelik Afşin ilçesi o suyu içmeye başlamış; Elbistan’ın suyu nerede kaldı?

Bir de günümüzden yaklaşık bir asır öncesine bakalım:

“Kasabanın suyu[3]

(Bu yazıyı dostumuz Ö. Hakan Özalp, 1928 yılında Haftalık Mecmua’da “Şarkî Anadolu’daki kazalarımızdan. Elbistan” başlığıyla yayımlanmış olan yazıyı sadeleştirerek kitabına almış. O zamanki insanların içme suyu için ne derecede dikkatli olduklarına, Ceyhan’ın suyunun içme suyu olarak kullanmamalarını ve bir de modern çağımızdaki insanların sadece Ceyhan suyunu içirmelerini mukayese eder misiniz?)

“Ceyhan nehrinin kaynağı kasabaya yarım saat uzaklıkta olup kasabanın içinden akmakta ise de içmeye elverişli olmadığı gibi buranın eski ailelerinden olup vefat etmiş bulunan Hacı Ağa’nın hayratı olarak Ketizmen (Taşburun) tarafından vaktiyle kasabaya getirilmiş olan TATLI SU da yeterli olmadığından halk sıkıntı çekmekte idi. Ceyhan’ın kaynağına yakın Baladırık (Bu isim bir ara değirmenin olduğu yere söylendi; bu tarif yanlıştır. Baladırık bugünkü bendin olduğu yerden aşağıya doğru olan kesime denirdi. A.B.) denilen yerden çıkarak bir kısmı tarlalara gelip kalanı söz konusu nehre dökülen Hızır İlyas pınarındaki (Köprünün on on beş metre kadar batı üst tarafında “Sıtma Pınarı” adı verilen bir kaynak vardı, bunun suyu şimdi köprünün dibindeki 6-7 çeşmeden akıtılmaktadır. Bu pınar olmalı. A.B.) suyun kasabaya getirilmesinin mümkün olduğu yapılan araştırma sonucu anlaşılmıştır. Bunun üzerine yeni bir ark kazılarak bu su, gerek duyulanın üstünde kasabaya getirilip Ketizmen tarafından gelen suya karıştırılmıştır. Bu suyun kaynağında yeni bir kargir bendin inşasına lüzum görüldüğünden mutasarrıf hazretleri tarafından derhal yeteri miktarda taş, kireç ve saire getirilip hazırlatılarak merhum Ahmet Ağa’nın bahsi geçen tatlı su için kurduğu vakfın fazlasından hayırlarına ilave olmak üzere söz konusu bendin yapılması ve arkın üzerinin taş ile örülmesi vakfın mütevellisi ve mahalli meclis ile görüşülmek suretiyle kararlaştırılıp gereği yapılmaya başlanmıştır. Ayrıca yapılmakta olan hükumet konağının civarına merhum Ahmet Ağa adına büyük bir çeşmenin inşaasını oğlu Ahmet Ağa taahhüt etmekle, bu da yapılmak üzeredir…”

Her türlü tekniğe ve imkana sahip çağımızdaki “Kara su” diye tabir edilen, yosun üreten ‘tatlı su sayılmayan’ Ceyhan’dan alınan ve sadece klorlayarak her şeyin halledildiği sanılan anlayışa bir de yukarıdaki metinden de anlaşıldığı gibi o zamanki imkansızlıklarla Ceyhan’ın içilmezliğine karar verip “tatlı su” derdine düşmelerine ve bunu çözmelerine bakar mısınız?

Uzatmak istemiyorum. Bir an önce 1650 metre kadar yükseklikten Sarız Akdere Sarımağara bölgesinden çıkan ve cazibeyle akarak ilçemizin depolarına hidrofor ve benzeri cihaz ve elektrik kullanmadan dolacak suyun getirilmesini beklemekteyiz. Varsa bir aksaklık bunun da açıklanmasını halkımızın zihinlerindeki soruların giderilmesini beklemekteyiz.

…………………………………………………………………………………..

[¹] (http://www.elbistaninsesi.com/guncel/erkoc-elbistan-ve-afsin-icme-suyu-ihalesi-75-milyon-liraya-yapildi-h45074.html)
[²]
http://www.elbistaninsesi.com/guncel/cazibeli-icme-suyu-82-milyon-liraya-gelecek-h45976.html
[
3] Ömer Hakan Özalp, Bir zamanlar Elbistan II, Sayfa 19-20)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A.kara 4 ay önce

Arif Bey bu bahsedilen su Gürün/Akdere köyü Ile Afşin/Söğütdere ve Afşin/oğlakkaya köyü sınırında Hurman çayına 100 m mesafede karışan mükemmel bir su ben Elbistan'da ikamet eden biriyim.Bu bölgeyi araştıran biriyim.sarımağara-hurman ın birçok resimleri bende mevcut. A.Kara

Avatar
Mehmet ersahin 4 ay önce

İşte gazetecilik budur yönetenlerin söyledikleri ve yerine getirmedikleri halkın yararına olanları bizden di sizden di demeden söylemek.ve halk adına hesap sormak